fib.net - firmalar işte burada

Bakırköy Jant Düzeltme

Bu alanda hizmet mi veriyorsunuz? Ücretsiz olarak kayıt et.
Fotoğraf Yok
  • Fotoğraf Yok
  • Fotoğraf Yok
  • Fotoğraf Yok
  • Fotoğraf Yok
  • Fotoğraf Yok

Bizler İstanbul Bakırköy Jant Düzeltme Kaynak olarak sizlerden aldığımız dürüstlük bayrağını ilk günlerden beri sallamaktayız. Günümüzün ve çağımızın gerektirdiği teknolojiye uygun cihazlarla sürekli olarak yenilediğimiz firmamız sizlere en kaliteli en hızlı hizmeti vermek için çabalamaktadır. Bizler rot, ekzantrik ve balans ayarlarını en son teknoloji ürünü dijital cameralı ve lazer teknolojili cihazlarla yapmaktadır. Ayrıca araçların Şase, Karoser Kaymaları ve Dingil Mesafeleri milimetrik olarak ölçülmekte ve fabrika çıkış ayarlarına getirilmektedir.

Jant Boyama

Ayrıca jant boyama, jant düzeltme / Tornalama, jant kaynak, tamir, yeni jant ve aracınıza uygun lastik verilen diğer hizmetlerimizdir.  Jant boyamada uzman ekibimiz sizlere en uygun fiyatlarla yardımcı olacak ve jantlarınızı istediğiniz renge boyayacaktır.  Ayrıca ekibimiz boyası solmuş jantlarınız da yeniden boyanabilir. Ekibimiz darbe veya uzun süreli kullanımlardan kaynaklanan aşınmalar tornalama ve düzeltme işlemlerini de en hızlı şekilde yapmaktadır. Bu işlemin bitiminden sonrada boyama işlemi uygulanır. Darbe veya uzun süreli kullanımlardan kaynaklanan kırılan, kopan veya yüzeyi aşınan jantlar kaynak işlemine uzman ekibimiz tarafından alınır. Bu işlemin sonunda boyanarak yep yeni bir janta kavuşmuş olursunuz. Her zaman aracınıza uygun jant ve lastikleri zevkinize göre satın alabilirsiniz. Dilerseniz aracınızda nasıl göründüğüne dair ücretsiz hizmetimizden de yararlanabilirsiniz.

Unutmayın bizler sizleri memnun etmek ve en güvenli sürüşleri sağlamak için buradayız.

Jantların birçok çeşidi vardır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse, iç lastiksiz jant (Tubeless Jant);  lastiğin iç kısmında iç lastiği olmayan jantları içermektedir. Bu jant türüne yalnızca dış lastik takılır. Bu türde iç lastiğe ihtiyaç duyulmamasının sebebi; jant ve lastiğin birbirlerine yapışmaları sonucunda ara kısma hava kaçmasının engellenmesidir. Yalnızca jant ve dış lastik kısımlarından oluşmaktadır.  1980 senelerinde ülkemizde kullanılmaya başlanmıştır. İki çeşittir. İlki 50 lastik oturma açılı jant;  genelde, kamyonet lastikleri için uygundur.   Standart ve düşük profile sahip olan kamyonetlerin lastikleri için üretilmektedir. İkincisi ise150 lastik oturma açılı jant: geniş kesitleri olan lastikler için üretilmiştir. Bir başka jant çeşidi, iç lastikli jant’tır. (Tube Tyre Jant) Bu tipte iç lastik kullanılmaktadır. Bu jant türünde bulunan bölümler şunlardır; göbek, çember ve segman. Tüm jantlarda bu kısımlar olmayabilir. Yani bazı jantlarda çember ve segman kısımları yerine kombine çember bulunabilir. Bir diğer jant ise, göbeksiz janttır. (İspit Jant) Hem iç lastikli olarak hem de iç lastiksiz olarak kullanılabilmeleridir. Sizler araçlarınızın türüne göre ve bizlerin tavsiyesi ile uygun jantlara sahip olabilirsiniz. İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşın.

fib.net - firmalar işte burada Sosyal Medyada Biz
Copyright 2017 fib.net
Tüm Hakları Saklıdır.
Güvenli Alışveriş

Gizlilik Politikası Kullanım Koşulları
Yenilik Habercisi
Bültenimize kayıt olup tüm
kampanya ve yeniliklerden
haberdar olun !
Bize Ulaşın

Maltepe / İstanbul
Çok Yakında
[email protected]